بیماری های زنان

سرطان آندومتر (Endometrial Cancer) – بخش اول

سرطان آندومتر

تشخیص و درمان سرطان آندومتر

تست‌ها و روش‌هایی که برای شناسایی و تشخیص سرطان آندومتر به‌کار می‌روند:

• معاینۀ حفرۀ لگنی

در حین معاینه‌ی لگنی، پزشک ابتدا بخش خارجی واژن (vulva) را معاینه می‌کند و سپس دو انگشت یک دستش را وارد واژن می‌کند و به طور همزمان با دست دیگر روی شکم فشار می آورد تا رحم و تخمدان ها را حس کند.

• استفاده از امواج صوتی برای عکسبرداری از رحم

پزشک ممکن است که سونوگرافی ترانس واژینال تجویز کند تا به واسطه ی آن، ضخامت و بافت آندومتر (دیواره ی رحم) را بررسی کند و مشکلات احتمالیِ دیگر را نیز تشخیص بدهد. در این روش، دستگاهی عصا مانند (مبدل) را داخل واژن می کنند.

سرطان آندومتر

سرطان آندومتر

• استفاده از اسکوپ (scope) برای معاینه ی آندومتر

طی فرایند هیسترسکوپی (hysteroscopy)، پزشک لوله ی باریک، سبک و انعطاف پذیری (هیستروسکوپ) را از طریق واژن و دستگاه تناسلی به داخل رحم وارد می کند. لنزی که روی هیستروسکوپ قرار دارد به پزشک امکان می دهد تا درون رحم و آندومتر را معاینه کند.

• نمونه‌برداری از بافت رحم برای انجام آزمایش (بافت‌برداری/ بیوپسی)

برای نمونه برداری از بافت درون رحم، بیوپسی آندومتر صورت می گیرد. در این فرایند، از بافت دیواره ی رحم نمونه برداری و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. این نمونه برداری اغلب در مطب پزشک انجام می گیرد و نیازی هم به بیهوشی ندارد.

• جراحی برای بافت برداری

اگر بافتِ نمونه برداری شده در بیوپسی کافی نبوده باشد یا نتایج بدست آمده از بیوپسی واضح نباشد، باید عمل دیلاتاسیون و کورتاژ (dilation and curettage / D&C) انجام بگیرد. در این روش، مقداری از بافتِ دیواره ی رحم خراشیده و برای آزمایش سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

لازم به ذکر است که این سرطان از نوع قابل توجهی از سرطان ها به شمار می آید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *