آزمایش های بارداری

پاپ اسمیر (Pap Smear) – بخش اول

دکتر رادیولوژی

بررسی کلی

پاپ اسمیر که آن را آزمایش پاپ هم می نامند، فرایندی است که بااستفاده از آن سرطان دهانه ی رحم در زنان مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.

در این آزمایش، از سلول های دهانه ی رحم نمونه برداری می شود؛ دهانه ی رحم، بخش پایینی و باریکتر رحم است که بالای واژن قرار دارد.

اگر با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر، سرطان دهانه ی رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شود، شانس زیادی برای درمان آن وجود دارد.

همچنین، این آزمایش می تواند به شناسایی تغییرات صورت گرفته در سلول های دهانه ی رحم کمک کند؛ تغییرات سلولی که می توانند در آینده به سرطان منجر شوند. شناسایی این سلول های ناهنجار با استفاده از پاپ اسمیر، اولین قدم در پیشگیری از بروز احتمالی سرطان دهانه ی رحم است.

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر به چه منظور انجام می گیرد؟

پاپ اسمیر برای تشخیص و غربالگری سرطان دهانه ی رحم به کار می رود. این آزمایش اغلب به همراه معاینه ی لگنی انجام می گیرد. در زنان بالای ۳۰ سال، پاپ اسمیر گاهی همراه با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام می گیرد. این ویروس، یکی از عفونت های شایع است که از طریق روابط جنسی منتقل می گردد و می تواند منجر به سرطان دهانه ی رحم شود. در برخی موارد، به جای پاپ اسمیر، فقط آزمایش (HPV) انجام می گیرد.

چرا باید پاپ اسمیر انجام داد؟

طی گفت و گوهایی که با پزشک خود دارید، با هم تصمیم می گیرید که از چه زمانی انجام آزمایش پاپ را آغاز و هر چندوقت یکبار این آزمایش را تکرار کنید. عموما پزشکان توصیه می کنند که انجام آزمایش پاپ ر از سن ۲۱ سالگی آغاز شود.

پاپ اسمیر هر چند وقت یکبار باید تکرار شود؟

عموما توصیه پزشکان بر آن است که زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال، هر سه سال یکبار این آزمایش را تکرار کنند.

چنانچه فرایند آزمایش پاپ با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه باشد، زنان بالای ۳۰ سال می توانند هر پنج سال یکبار این آزمایشات را تکرار کنند. یا می توانند فقط آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را انجام دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *